#
پنل کاربری
عضویت
0

سبد خرید

محصولات فایلی پایان نامه ، پرسشنامه ، ادبیات و پیشینه تحقیق

فایل یا طرح مورد نظر خود را جستجو کنید!!!
تبلیغات تبلیغات
آیا میدانستید

پایان نامه بکارگیری مدل های تلفیقیEFQM و TOPSISدر تحلیل ابعاد فرهنگ سازمانی

مقدمه:

هدف از اين فصل ارائه يک ديدگاه کلي از تحقيق به خواننده مي­باشد . مطالب اين فصل به صورت مختصر بيان شده است وشامل مواردي چون بيان مسئله ، فرضية تحقيق ، اهداف تحقيق ، کاربردها و استفاده­کنندگان از نتايج تحقيق ، محدوديت­هاي تحقيق ، ضرورت و انگيزة تحقيق ، نحوه گردآوري تحقيق ، طول دورة تحقيق و سير منطقي تحقيق مي­باشد .

 

1-1) بيان مسئله

در سال­هاي اخير پيشرفت بشر در زمينه توليد انواع محصولات ، باعث ارتقاء مديريت توليد و برنامه­ريزي توليد شده است. مديران توليد همواره دغدغه توسعه محصول را دارند زيرا توسعه محصول  نهايتاً منجر به افزايش درآمد، افزايش سهم بازار و افزايش حاشيه سود خواهد شد. از طرف ديگر يک مدير توليد بايد در مورد تحليل بازار و کارايي­ها و ويژگي­هاي محصول مسئوليت پذير باشد. از اين رو معمولاً براي بررسي عملکرد مديران توليد شاخصه­هاي سود و ضرر يک بنگاه را مورد ارزيابي قرار مي­دهند.

در همين راستا به منظور کمک به مديران براي غلبه بر مشکلات توليدي ديدگاه­ها و تکنيک­هاي جديدي پا به عرصه ظهور گذاشتند .يکي از اين الگوريتم­ها،  تئوري محدوديت­ها مي­باشد. اين الگوريتم به عنوان يک فلسفه مديريتي موثر براي مسائلي مانند افزايش سود، کاهش زمان ، کاهش هزينه با توجه به در نظر گرفتن گلوگاه­ها در سيستم­هاي توليدي توسعه يافتند[12].تئوري محدوديت در زمينه­هاي مختلفي مانند زنجيرة تأمين ، کنترل پروژه و برنامه­ريزي توليد کاربرد دارد اما مهمترين کاربرد آن در مسائل ترکيب توليد، مي­باشد.

مديريت توليد و کنترل عمليات از مسائل پيچيده و مهم دنياي صنعتي امروزه است. فرآيند برنامه‌ريزي توليد در واقع، از پيش‌بيني و دريافت سفارشات مشتري شروع شده، با امكان سنجي چگونگي برآورد تقاضا، برنامه‌ريزي مواد مورد نياز و برنامه‌ريزي كوتاه ‌مدت نهايتاً با دستور توليد و پيگيري برنامه زمانبندي توليد و تحليل مغايرت‌ها و تلاش در رفع آنها ، خاتمه مي‌يابد.

برنامه زمانبندي توليد به عنوان يكي از عوامل كليدي موفقيت در هر سازمان توليدي نقش مهم و مؤثري دارد. زمانبندي توليد باعث جلوگيري از انباشت سرمايه، تقليل ضايعات، كاهش و يا حذف بيكاري ماشين‏آلات و تلاش براي استفاده بهتر از آنها، پاسخگوئي بموقع به سفارش‏هاي مشتريان و تأمين مواد اوليه و قطعات مورد نياز در موقع مناسب مي‏شود.

در محيط­هاي صنعتي ظرفيت براي توليد همة محصولات وجود ندارد. براي پاسخگويي به نياز بازار بايد بتوان ترکيب توليد مناسبي از محصولات را، به منظوره بهره­برداري بهينه از منابع کارخانه، طوري برنامه­ريزي نمود که سود به حداکثر ميزان خود برسد. انعطاف­پذيري ترکيب توليد يکي از انواع عمده انعطاف­پذيري­هاي توليد مي­باشد ،که به توانايي توليد در طيف گسترده­اي از محصولات با فرض تغييرات هزينة کم  اشاره مي­نمايد .اين انعطاف­پذيري باعث ايجاد اطمينان براي شرکت­ها ، در راستاي رسيدن به سود بيش­تر و هزينة کم­تر در دستيابي به سهم بازار در مقابل رقبا مي­شود.

همان طور که مي­دانيد هدف اصلي از مسئله ترکيب توليد افزايش خروجي مي­باشد در حالي که به طور همزمان موجودي و هزينه عملياتي افزايش نيابند. با توجه به محدوديت­هاي توليدي، مالي و بازرگاني يا اولويت مربوط به مقاطع زماني، بايد ترکيب توليد را به گونه­اي انتخاب کرد که علاوه بر حداکثر کردن سود کارخانه، ساير عوامل مرتبط و خواسته­هاي مديران ارشد کارخانه­ها نيز اعمال گردد [6].

ترکيب توليد از نوعNP- hard مي­باشد. مسئله ترکيب توليد در صورت افزايش تعداد متغيرها زمان بسياري را براي رسيدن به جواب صرف مي­نمايد و حل مسئله را با پيچيدگي روبرو خواهد نمود [6]. مسئله ترکيب توليد به نوعي مسئله کوله پشتي مي­باشد . فرض کنيد مجموعه­اي از اشيا، که هر کدام داري وزن و ارزش خاصي هستند را در اختيار داريد. به هر شي تعدادي را تخصيص مي­دهيد به طوري که بايد وزن اشياء انتخاب شده کوچک­تر يا مساوي حدي از پيش تعيين شده باشد، و ارزش آنها نيز بيشينه گردد. به عبارتي در  مسئله کوله پشتي، يک کوله و يک مجموعه­اي از اقلام با ارزش و وزني مشخص وجود دارد تا مفيدترين اشياء در کوله قرار داده شوند. به طوري که با در نظر گرفتن فرض صفر و يک بتوان با ارزش­ترين مقدار قابل دستيابي را مشخص نمود. به عبارتي در مسائل ترکيب توليد نيز از بين چند محصول ، با ارزش­ترين محصول مقدار يک را خواهد گرفت و در چرخة توليد قرار داده خواهد شد و محصول با ارزش کمتر از چرخة توليد حذف خواهد شد و مقدار صفر را خواهد گرفت[11،13].

در عرصة توليد براي بهره­برداري بهينه از منابع کارخانه دو امر ضروري محسوب مي­شوند اولاً چه محصولي براي توليد انتخاب شود ثانياً محصول انتخاب شده چه زماني توليد شود. بسته به نوع محصولات، برنامه­ريزي فرآيند محصولات مي­تواند به صورت مشابه و يا متمايز باشند .مثلاً در يک خط توليد سه محصول با فرآيند توليدي تقريباً مشابه قرار است توليد ­شوند .اينکه از بين سه محصول موجود کدام يک در ابتدا توليد شود و ميزان توليدي از هر کدام به چه مقدار باشد و يا بررسي اينکه هر سه محصول با ارزش بوده و بايد توليد شوند، تحت عنوان مسائل ترکيب توليد مورد بررسي قرار خواهند گرفت. همانطور که بيان شد در مسئله ترکيب توليد ارزش و وزن هر محصول داده خواهد شد. ترکيبي از محصولات ، در راستاي رسيدن به حداکثر سود طوري انتخاب خواهند شد که مجموع وزن محصولات منتخب از حد مشخص شده­اي کمتر باشد. بنابراين مي­توان بيان نمود که مسئله ترکيب توليد نيز ، به نوعي مسئله کوله پشتي مي­باشد [4،13] .

در پروسه توليد گاهي در برخي از ايستگاه­هاي کاري ممکن است انباشته­اي از کالاها، در صف انتظار براي پروسه شدن بوجود بيايند. به عبارتي چنين ايستگاه کاري حتي اگر در هفت روز هفته هر روز به مدت بيست و چهار ساعت کار انجام دهد باز هم قادر به پاسخگويی تقاضا نخواهد بود و ظرفيتش کم­تر و يا مساوي با تقاضاي مورد انتظار می­باشد ،لذا ايستگاه­ کاري با اين مشخصات يک گلوگاه محسوب خواهد شد . تئوري محدوديت­ها بر گلوگاه­هاي سيستم متمرکز شده است . وجود گلوگاه در يک سيستم بدان معناست که سيستم قادر به پاسخگويي تقاضاي همه محصولات نيست .از آنجايي که گلوگاه­ها جزء محدوديت­هاي داخلي يک سيستم توليدي به حساب مي­آيند . لذا تلاش در جهت بهبود در سيستم توليدي تنها از طريق رويکردها و تئوري­هايي امکان پذير خواهد ­شد که بر اين اصل متمرکز بوده و با مديريت صحيح قادر به بررسي گلوگاه­ها مي­باشند تا سيستم توليدي را بتوانند به حداکثر خروجي برسانند. تئوري محدوديت يکي از بهترين رويکردهايي است که مي­تواند گلوگاه سيستم را حتي هنگامي که بيش از يک گلوگاه در سيستم وجود دارد به راحتي از طريق جستجوي ممنوعه شناسايي نمايد و منجر به رسيدن به حداکثر خروجي شود [14].

 

فرمت ورد 105 صفحه

136,000 ریال – خرید
موضوع :
دیدگاه کاربران درباره محصول بالا
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با محصول باشد منتشر نخواهد شد.